Gurman

Georgian Restaurant Tbilisi

„Pohostinství je svatá povinnost“ – říká staré gruzínské přísloví.

Gruzie, to je země s dávnou historií a unikátní kulturou. Gruzínci jsou hluboce přesvědčeni, že lidské bohatství není měřeno množstvím peněz, ale počtem přátel. Pokud nemáte možnost Gruzii navštívit, můžete gruzínskou kuchyni poznat v nově otevřené restauraci Tbilisi.

Specifikem gruzínské kuchyně je použití masa a zeleniny. Neméně populární jsou ořechy používané pro přípravu omáček a cukrářských výrobků.

Mnoho jídel v gruzínské národní kuchyni je určeno k vaření na otevřeném ohni s použitím speciálního ohně a rožňů. Tradičně se rovněž používají kamenné a hliněné pánve.

Gruzínská kuchyně se neobejde bez různých omáček, které se od ostatních omáček zásadně liší složením a postupem jejich přípravy. Jako základ pro omáčky se vždy používají rostlinné složky – kyselé šťávy z ovoce a lesních plodů, pyré z granátového jablka nebo rajčat. Nesmí chybět ani strouhaný česnek.

Gruzie, stejně jako gruzínská kuchyně, jsou tradičně spojovány s vínem. Studie evropských výzkumných pracovníků potvrzují pronikání kultury vinařství do Evropy právě z území Gruzie. Lze tedy předpokládat, že Gruzie je nejstarší vinařskou zemí. Gruzínská vína mají různou kvalitu, nejlepší z nich však zcela jistě nelze nahradit víny z jiných zemí. Nejznámější odrůdou je Saperavi, která patří k nejstarším vinicím. Nejvíce známé značky gruzínských vín jsou „Khvanchkara“, „Saperavi“, „Kindzmarauli“, „Manavi“, „Ojaleshi“, „Tsolikauri“, „Mukuzani“ a „Gurjaani“.